20.4.2019 19

GENÇLERDE SİGARA BAĞIMLILIĞI

Ülkemizde ve dünyada ailelerin büyük problemlerden biri haline gelen sigara bağımlılığı oranları çok yükselmiş durumda. İnsan sağlığını ve davranışlarını olumsuz yönde etkileyen bu bağımlılık ileri ki nesillerimiz için büyük tehdit oluşturuyor. Toplumu bilinçlendirmek adına birçok okul, yayın kuruluşu ve dernekler bu konuda aileleri bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır. Gerek görsel mesajlar, reklamlar ve kamu spotları...

sample

 Bu olumsuz davranışın insanlar ve yetişen nesiller üzerinde ki çarpıcı etkisi gözler önüne serilmektedir. Ülkemizde son 10 yılda sigara kullanımı verilere göre %52 artmış durumdadır. Dünya genelinde ülkemiz sigara kullanımı yaygınlığı açısından 11. sırada yer almaktadır. Dünya geneline baktığımızda bu oranlar sigara bağımlılığında düşüş gösterirken ama sigara bağımlılığı yerini uyuşturucu madde kullanımına bırakmıştır. Bir maddeye bağımlı olmak başka bir madde kullanımına geçişi kolaylaştırdığı için kişiler çok kolay bağımlı olabilir durumdalar.

Deneyimsel Tasarım Öğretisi de bu anlamda yaklaşık 15 yıldır ‘’NASP’’ Neuro Anti Smoking Programming yani Zihinsel sigarayı bırakma programları düzenlemektedir. Kişilerin bağımlılıklara karşı bilinçli hale gelerek sigarayı bırakmalarının imkânsız olmadığını, dışarıdan herhangi bir destek almadan güçlenerek bunu yapabildiklerini gösteren hizmetler sunmaktadır. Seminerlerde kişilerin bu hedefe ulaşırken zihinlerinde sigaraya yükledikleri anlamı değiştirecek yöntemlerle birçok gencimizin içinde olduğu bu zor durumda bir çıkış kapısı sunmuştur. Sosyal yardım projesi kapsamında yapılan bu seminerler bireylerin hem zihinsel hem fiziksel süreçlerinde memnun edici sonuçlar vermektedir. Bilinçli birey, bilinçli toplum anlayışı ile kişilerin sigara içme davranışını neden yaptığını anladığında bağımlılıklarından rahatlıkla kurtulabilmektedirler.

 

Bağımlılık süreçleri dışında hayatlarının bir çok alanında gelişme sağlamalarına destek veren bu seminerler Türkiye ve dünyanın hemen hemen her ülkesinde yapılmaktadır. Ulaşabildiği bir çok bireyin yaşamlarını geri kazanmalarına destek vermiştir. Gençlerin bağımlılıklara başlama sebebi genellikle beğenilme, kabul görme ya da merak etme süreçlerinden kaynaklanmaktadır. Eğitmenler seminerlerde duyguları kontrol altına almanın stratejileri vererek bireylerin duygusal dayanıklılığını artırmaktadırlar. Dış dünyadan herhangi bir ilaç ya da destek almadan kişilerin bu zorlu süreçten tek başlarına geçmelerini sağlamaktadır.

 

Nasp seminerleri gençlerin sadece sigara bağımlılığı konusunda değil hayatını yönetebilme, kendini doğru ifade etme,  düzgün seçimler yapabilme, sağlıklı ilişkiler kurabilmelerini sağlamaktadır. Böylece bilinci açılan kişiler üretken ve daha mutlu kişiler haline gelmektedir. Bağımlılıkları ile mücadele eden ve bunun sonucunda olumlu sonuçlar alan gençlerimiz; geleceklerine daha ümitli bakan ve problemlerini kendileri çözebilen kişilere dönüşebilmiştir. 

 

Deneyimsel Tasarım Öğretisi binlerce danışmanlık sonucu elde ettiği verilerle sigarayı bırakanlar ve bırakamayanların ortak özelliklerine bakarak gerçek deneyim transferlerinden yola çıkıp bir müfredat oluşturmuştur. Kişilerin yemek yeme alışkanlıklarından, uyku süreçlerine, alışverişlerinden, üretim-tüketim dengesine kadar her alanda kişilerin hayatlarında yeniden yapılanma yapmalarını sağlamaktadır. Seminer sonunda bireyler verilen stratejileri eksiksiz uyguladığında sigarayı bırakamayan kişi olmaması Öğretinin başarısının en büyük ispatıdır.

 

Günümüzde bu tür seminerlerin artması ve gençlerimize yol göstermesi aileler için umut ışığı olmaktadır. Başarılı ve mutlu nesiller yetiştirmek hepimizin en büyük hedefi olmalı. Bilinci açık, bağımlılıkları olmayan, üreten ve problem çözme marifeti yüksek gençler yetiştirmek için hepimizin gerçek yöntemlere ihtiyacımız var. Böylelikle mutlu ve güçlü toplum olma yolunda adımlarımızı atmış olabiliriz. Gençlerimize gerçek fayda sağlayabilen yetiştiriciler olabiliriz.

 

 

 

Yorumlar

Ga
2.8.2019

2012 senesinde bu program ile sigarayı bırakmış biri olarak programın etkisinin ve başarısının çok yüksek olduğunu söyleyebilirim.iyi ki yollarımız kesişmiş,çok şükür

N. Yıldız
6.6.2019

Bir dal bir paket oluyor,bir paket,3 paket.. Kimse ben tiryaki olacağım diye başlamıyor, Geç kalmadan çözüm arayışına girilmeli.

Makaleye Yorum Bırakın