23.6.2019 19

SPOR VE MOTİVASYON

İnsan, kendisine bakmaya karar verdiğinde ya da biraz kilo aldığında ‘spor yapmak’ aklına ilk gelen şeylerden biridir. Pazartesi spora başlamak için kendisini motive eder. Pazartesi olduğunda ise, yapılacak işleriyle spora başlamak arasında kalır ve spor yapma hedefini bir sonraki pazartesiye erteler. Erteledikçe spora başlamak da giderek zorlaşır ve motivasyonunun kalitesi düşer.

sample

Peki, spora başlayabilmek ve motivasyonu diri tutabilmek için neler yapılabilir?

 

Basite Disiplin Olmak…

Antrenman Programı her zaman uygulanabilecek basitlikte olmalıdır. Hemen bir spor salonuna kayıt yaptırmak yerine önce kısa süreli yürüyüşlerle başlanabilir. Yürüyüşleri yapabilir hale geldikçe süre artırılabilir. İnsanın bir şeyleri yaptıkça yapası gelir. Yapmadıkça da yapamaz hale gelir. Bu yüzden uzun ve yorucu bir programla spora başlanılmamalıdır. Antrenmanın yapılacağı yer ise kolay ulaşılabilir olmalıdır. Bu, bahanelerin ortadan kalkmasını ve planlanan antrenmanın yapılabilmesini kolaylaştırır.

 

Organizasyon…

Sabah kalktığında insanın kendine gelmesi biraz zaman alır. Bu saatlerde pek bir şey yapmak istemez. Bu zaman diliminde tekrar yatağa girmemek için, yüz yıkamak, pencereyi açıp temiz hava almak ve akşamdan hazırlanan spor malzemeleri insanın işini kolaylaştırır. Spor yapılacak yerin başlangıçta uzak olması motivasyonu kırabilir. Bu nedenle ilk etapta kolay ulaşabilir yerler seçilmelidir.

 

Motivasyon Bozukluğu…

İnsan bir şey yapmak istediğinde, duş almak, spor yapmak gibi, beyin bu isteği gerçekleştirebileceği oranda bir enerji üretir. “Her sabah spor yapacağım” dediğinde insan vücudu, bunun için motivasyon enerjisi üretir. Fakat bu enerji kullanılmadığında yani spora başlanmadığında, ve kişi birkaç kez “spor yapacağım” deyip ürettiği enerjiyi kullanmadığında motivasyon enerjisi üreten sistemi bozulmaya başlar. Neticede motivasyon enerjisi olmadığı için spor yapmak daha da zor bir hale gelir. Bu durumda kişinin kendisini uygulamakta zorlanmayacağı bir spor etkinliği ile motive etmesi gerekir. Örneğin, sabah kalkıp 7 km yürüyüş planı yapmak yerine evin salonunda gerdirme yapmak gibi uygulaması kolay bir etkinlik planı motivasyon problemini çözmeyi kolaylaştıracaktır.

 

İyi antrenmanlar…

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Uygar Yabar
16.11.2019

Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Mükemmellikten çoğu işe başlayamıyoruz. Bundan dolayı çoğu işi basit düşünüp, sonradan iyi hale getirmek lazım.

Şeyma polat
7.11.2019

‘İnsanın bir şeyleri yaptıkça yapası gelir.Yapmadıkça da yapamaz hale gelir.’ durumu gerçekten özetleyen bir cümle. Sadece spor için değil motivasyon gerektiren her alan da bu böyle. Bir de sporu hayatımız da halıcı hale getirmek için sevdiğimiz sporu bulmamız gerektiğini düşünüyorum. Kaleminize sağlık hocam.teşekkürler....

Serhat Y.
6.11.2019

Herkes pazartesi günü spora başlayabilseydi spor salonlarında her pazartesi izdiham olurdu. Demekki bu yöntem çalışmıyor. Gerçekten işe yarayan basit ama önemli stratejiler icin tesekkurler. Basite disiplin olma ne guzel bir tabirmiş. Kaleminize saglik.

6.11.2019

Basite disiplinin önemi çok net belirtilmiş,mesele hedefimizi ulaşabilir basit bir noktada tutup,uygulanabilir hale getirmekten geçiyor.Elinize sağlık hocam çok güzel bir makale olmuş.

Bilal Yavuz
6.11.2019

Tebrik ederim, yazı gayet basit ve anlaşılır yazılmış. Yazıda anlatıldığı gibi basite disiplin olunmuş. Genellikle okuduğumu kolay anlayamam ama bunu ben bile anladım sanırım, evin salonunda gerdirme hareketlerine başladım bile :)

Gülfer Bilge Özer
19.9.2019

sırf “ben yaparsam en iyisini yaparım” hırsımızdan dolayı hayatta sahip olabileceğimiz, alışkanlık haline getirebileceğimiz, kendimize marifet kazandırabileceğimiz birçok olumlu alışkanlıktan kendimizi kendi ellerimizle kazanmadan kaybediyoruz.. Doğrusu insanoğlu çok aceleci. Oysa ki herşey küçükten büyüğe doğru ilerliyor. Bir bebeğin zamanla büyüyüp yetişkin olması gibi.. İnsanlık olarak az olana hürmetimizin olmamasından dolayı dünümüzden daha iyi bir noktaya gelemiyoruz.. . Azın bereketi, azın güzelliği, az olanın yol açan olduğu hep hatırlanmalı... Ellerinize sağlık... Bilinç açan bir makale...

Arzu Yükçe
2.8.2019

Spor için motivasyon çok önemli gerçekten yıllarca üst üste gidemediğim spor salonlarına paralar yatırdım. Ne zaman ki basite disipline olmayı öğrendim o günden sonra kısa yürüyüşlerle sporun bana ne kadar enerji verdiğini farkettim. Basite disiplin hiç yapamayacağınızı sandığınız şeyleri bile yapmanıza olanak sağlar.

nzbulut@gmail.com
2.8.2019

Selamlar, En zorlandığım ama yapmak istediğim şeylerden biri de işte buydu.. Bana sabah erken kalkmanın hayatıma kattığı faydaları görmeme aracılık ettiği için Deneyimsel Tasarım Öğretisine gönülden sevgiler, teşekkürler... Çok güzel bir makale ve bir o kadar gerçek!! Önce evimde esneme hareketleri sonra mahallemde kısa yürüyüşlerle başladım harekete şimdi ise yapmazsam olmazlarımdan oldu yürüyüşlerim??

1.8.2019

Çok sade ve anlaşılır Bir makele olmuş. Kaleminize kuvvet olsun . Kolaylaştırınız zorlaştırmayınız yöntemi ile insan gözünde büyüttüüğü aslında basit olan isleri, burada anlatılan metodu uygulayarak yapmak istediklerini yönetebilir.

Zeynep özbek
1.8.2019

Pek çok kez hadi başlıyorum dediğim ama başlayamadığım ya da devam ettiremediğim şeydir spor. Anladım ki şu 3 temel problemi çözmediğim için olmuyormuş. Teşekkürler zihnimde yeni bir kapı açtığınız için...

Sema Sayım
28.7.2019

Evet, ne kadarda hayatin içinden yazmışsınız hocam. Harekette bereket vardır, ellerinize sağlık. Herkesin harekete geçmesi dileğiyle..

Makaleye Yorum Bırakın